Jdi na obsah Jdi na menu

Kadetky v baráži o extraligu neuspěly

Popis od některé účastnice či trenérů se tu snad ještě objeví, nyní pohled na první dvě utkání z pohledu statistiky:

Zápas s Budějovicemi - domácí tým na naše holky doslova vlétl, v prvním setu nasázel 8 přímých bodů a i když to nebyl přímý bod, téměř nikdy nebylo našimi hráčkami přijato tak, aby se mohlo dobře útočit. I díky tomu soupeř dobře bránil, a tak naše holky za celý první set složily jen 2 útoky (oproti soupeřovým 10) a tak naše holky získávaly body v podstatě jen chybami soupeře, což nemohlo na vítězství samozřejmě stačit a set skončil 12:25.

Ve druhém setu se náš příjem zlepšil, zvýšila se i úspěšnost našeho útoku, avšak soupeř útočil ještě lépe. Naše holky v tomto setu bodovaly 4 x podáním (soupeř jen 1), 7 x útokem (avšak soupeř si útokem připsal 16 bodů a to rozhodlo) a na nevynucené chyby to bylo mezi družstvy zhruba na stejno. Přesto především díky vysoké úspěšnosti Budějovic na útoku to bylo 21:25.

Třetí set naše holky dobře začaly, vedly ještě 8:6. Pak se však znovu projevila síla Budějovic na útoku i v obraně v poli a ačkoliv byly Budějovice často zatlačeny dobrým podáním, dokázaly útokem bodovat i po špatném příjmu.

Celkově v tomto utkání rozhodlo, že naše hráčky nedokázaly ubránit soupeřovi smečařky (paradoxně obě dvě hrály při finále MČR s žákyň v květnu 2016 proti nám za Hlincovku). Obě měly na útoku úspěšnost 56 %, budějovické účko 50 %, zatímco naše kůlařky měly jen 23 % - 29 %. Budějovice si útokem připsaly o 24 bodů více než my a to bylo rozhodující. Útočily výrazně lépe než my jak po dobrém a perfektním příjmu (71 %  vs 38 %), po špatném příjmu (50 % vs 15 %) i po vybraném balonu v poli (42 % vs 23 %).

V zápase s Ostravou naopak rozhodovaly naše nevynucené chyby. V počtu bodů, které si týmy uhrály sami jsme nad Ostravou zvítězily 49:44. Útokem jsme získali 36 bodů proti 29 bodům Ostravy, úspěšnost útoku byla srovnatelná (37 % vs 40 %), na bodové bloky jsme byly lepší v poměru 5:3, na přímé body z podání to bylo 8:12. V porovnání s Ostravou jsme útočily lépe po perfektním a dobrém příjmu (30 % vs 27 %), po špatném příjmu (31 % vs 23 %) a útok po vybraném balonu v poli byl vyrovnaný (obě družstva 47 %).

Jenže rozhodly nevynucené chyby. Zatímco Ostrava jich za 4 sety udělala 16, naše holky 55, tedy o 39 více!!

Naše holky zkazily v utkání 21 (z 66) podání a také zkazily 22 (z 97) útoků. Společně s dalšími nevynucenými chybami tak soupeři darovaly více než celé 2 sety úplně zadarmo.

Po perfektním a dobrém příjmu jsme útočili celkem 43x, z toho jsme 11 útoků sami zkazily...

Pro holky to musí být poučením, že v rozhodujících zápasech musí být schopné unést tlak, hrát efektivně, odvážně a razantně, a přesto nesmí chybovat. Jinak nemají šanci se vyrovnat těm nejlepším.